Nowe artykuły – Saito, Hikitsuchi, O’Sensei

 

morihiro-saito-standing-por

Michio z wachlarzem

Jakiś czas temu zapodałem dwa opracowania – przekaz Saito i przekaz Hikitsuchi. To są osoby które pokazywały techniki dokładnie tak jak ich uczył O’Sensei, dlatego ich przekaz dla mnie jest wartościowy. Kiedy mam wątpliwości – zawsze patrzę jak robił Saito. To co pokazuje z kolei Hikitsuchi – to są rzeczy jakie chciałbym robić kiedyś powiedzmy powyżej 3 DAN – jak zdrowie i los pozwolą.

Niestety ale ostatnio w moim aikido jest nawet regres, więc nie myślę o kolejnych egzaminach czy nawet własnym klubie. Co nie znaczy że nie mogę podzielić się z wami swoją pasją w inny sposób – dziś kolejny artykuł historyczny.

ct92-04

Co i jak ćwiczył O’Sensei – to nie jest rozwodnienie i eksploatowanie tematu powstawania Aikido. Zawartość to pokazanie tego co praktykował O’Sensei. Niekoniecznie pokazując innym, choć oczywiście wspomniałem jak wyglądały prowadzone przez niego treningi. Głównie chciałem pokazać to co ćwiczył dla siebie.

Miałem wątpliwości czy jest sens pisać takie długie – i w sumie niszowe – opracowania. Ale przypomniał mi się komentarz czytelnika (inny mój blog – jestem aktywny w internecie) który napisał mi tak: „jak ktoś nie ma czasu na wczytanie się tzn. że temat tak naprawdę nie interesuje go tak bardzo jak próbuje to pokazać.” Może i tak jest.

Zapraszam do lektury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s