Aplikacja „Aikido. Dziedzictwo O’Sensei.”

Żyję i strona ożyje również. Odsunąłem się od Aikido z powodów których nie ma potrzeby tu wymieniać, ograniczając aktywność do prowadzenia zajęć w maleńkim klubie. Niemniej od ostatniego wpisu minęło 2,5 roku, co jest karygodne z punktu widzenia prowadzenia bloga, więc czas nadgonić.

Dzisiaj nietypowo – jako że niedawno przesiadłem się na nowszy smartfon z Androidem (wcześniej miałem z Windows 10) zwiększyła się dostępność różnych programów, w tym o Aikido. Udało mi się znaleźć polską „apkę” i dzisiaj ją zrecenzuję.

 

Miałem pewne wątpliwości po tym komunikacie:

Niemniej z racji niskiej ceny (4,89 zł) i braku alternatyw (inne polskie programy o aikido) nie zdecydowałem się na zwrot. Niestety brak aktualizacji od kwietnia 2015 bardzo rzutuje na przydatność, o czym dalej.

Po uruchomieniu jest krótkie dźwiękowe intro i mamy menu.

Idea jest niezła – przekaz Mistrza, sylwetki jego uczniów i słowniczek określeń Aikido. W oddzielnej planszy są dane kontaktowe. Jest też podlinkowany (oddzielna strona)  „regulamin nadsyłania e-mail”, napisany językiem prawniczym; miałem wątpliwości czy wogóle warto ryzykować napisanie recenzji. Raczej straszak niż zachęta do kontaktu z autorami. 

Niestety tu już widać, że nie mieszczą się napisy. Uwagi techniczne do twórcy aplikacji (jeśli kiedyś tu zajrzy) mimo wszystko nie będę opisywał na bieżąco, w miarę prezentacji programu, a oddzielnie na końcu.

Część pierwsza, czyli „Filozofia i życie O’Sensei” zawiera w sobie dwie zakładki. Pierwsza to kaligrafie O’Sensei. Jest to bogata kolekcja, a co istotne są one podpisane – co oznaczają. Druga to życiorys Moriheia Ueshiby.

Druga część to portrety uczniów. Są one narysowane na bazie fotografii i jest to zrobione na tyle dobrze, że tylko przy nielicznych widać „przyszycie” portretu do kimona. Na pochwałę zasługuje uwzględnienie wszystkich, także tych o których Hombu zdaje się nie chcieć pamiętać. Mamy tu sylwetki zarówno przedwojennych uczniów, jak i osób które zapewne były tylko na kilkunastu treningach. Z uczniami O’Sensei jest jak w tym starym dowcipie, że Polska to jedyny kraj w którym po wojnie przybywa kombatantów. Portrety są ładne, niestety wybrany sposób prezentacji pozwolił na napisanie o każdym z mistrzów ledwie kilku zdań. Musi być niedosyt w związku z tym, nie zawsze są te informacje, które bym się spodziewał albo uważał za przydatne. Mam tu na myśli, że dosyć gęsto sypią się daty, miejsca, nazwy organizacji, przywiązuje się uwagę do tego czy mistrz szkolił jakieś jednostki militarne, a miejscami brakuje prostej informacji co ta osoba konkretnie wniosła do światowego Aikido, co było wyróżniającego w jej Aikido.

Nie ukrywam, że są wśród przedstawianych postaci są osoby, o których można napisać książkę, jak i zupełnie bezbarwne, a każdy dostał miejsca tyle samo. Rozumiem, że głównym kryterium było pokazać suche fakty plus rzeczy, które mogą zainteresować odbiorcę aplikacji i niestety objętość wymusiła kompromis.  Niektóre sformułowania są dyskusyjne, na przykład przy Noriaki Innoue, gdzie napisane jest „W 1935 roku popadł w konflikt z Ueshibą”  – jakby coś zawinił. Niemniej ogólnie przegląd spełnia swoją rolę.

Trzecia część to słowniczek.

500 terminów to dużo. Podobnie jak przy portretach uczniów O’Sensei jest wyszukiwarka.

Opisy są dobre – nie za krótkie i nie rozwlekłe, a każdy z nich ma podaną japońską pisownię.

Teraz czas na uwagi techniczne.

Na liście słowniczka ze względu na wielkość czcionek wyszukiwanie przez przewijanie ekranu jest niemożliwe. Widać tylko kilka pierwszych liter słowa, często wspólnych dla kilku określeń, co zresztą widać na zrzucie.
Kolejna wadą, myślę że największą, jest koszmarna obsługa dotyku. Przewijanie portretów uczniów w normalny sposób jest nieefektywne – kilka maźnięć palcem po ekranie by przesunąć o jedną postać. Dotarcie do końca listy to jest wyczyn. Jasne, że jest wyszukiwarka, tylko jak w nią wpisać mistrza którego się nie zna?

Jest dostępna opcja powiększania i pomniejszania, niestety u mnie nie da się pomniejszać – w związku z czym nie oddalę sobie listy uczniów o Sensei dla szybszego przewijania.

Widoczny na zrzucie u dołu pasek to ostatnio odwiedzona postać – aż się prosi o dodanie działania typu „tapnięcie daje skok do tego miejsca”. Choćby po to, by móc od razu poczytać o kolejnym mistrzu, a nie szukać czy „jechać” od góry, od nowa.

Bo jest kilka rzeczy, które można uwzględnić w kolejnej aktualizacji. Na przykład możliwość przeglądania portretów przez przesuwanie palcem w poziomie. Obecne „Podziel się…” wyprowadziłbym pod przycisk (mniejszy odnośnik), a miejsce odzyskane w menu wykorzystał na kolejny dział w aplikacji. Jest potencjał – może to być lista współczesnych mistrzów czy podstawy aikido. Może nawet powstać druga aplikacja, w której oprócz nich znajdą się wspomniane podstawy, a tę obecną aplikację uzupełnić można wtedy o „stare rzeczy”. Domyślam się, że brak zdjęć w notce biograficznej Założyciela może  wynikać z praw autorskich, a może była taka koncepcja. Co by nie napisać, autor ma na swoim koncie już trzy książki, więc ewentualne uzupełniające aktualizacje czy nowe programy o Aikido  jest z czego robić.

Czas na ocenę.

Bezlitosne 2/5. Przy czym wydatnie przyczyniła się do tego obsługa aplikacji a nie jej zawartość (używałem jej na Nokii 5.1 z Androidem 9 Pie). Plusem jest autonomiczność – program nie wymaga stałego połączenia z internetem, co obecnie jest plagą. W mojej ocenie największym atutem jest jednak słowniczek – można zerknąć w przerwie na stażu na jakieś słówko, które się usłyszało, a nie znało (albo zapomniało). Przyjemności przeglądania aplikacji ze względu na obsługę dotyku jednak nie ma. Oczywiście pieniądze są żadne, nawet dla słowniczka warto kupić, ale zachęcam raczej do sięgnięcia po książki tego samego autora, to jest Bartosza Ciechanowicza.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s