Ju jitsu

To ogólna nazwa dla japońskiej walki wręcz. W czasach dawnych w Japonii nie było oddzielnych szkół walki wręcz. Klasa społeczna wojowników kształciła umiejętności głównie walką bronią, dopiero po nauczeniu się posługiwania mieczem, włócznią, strzelaniu z łuku (w tym w biegu z konia) a nawet pływaniu w zbroi – uczono się technik walki wręcz. Zakładano że wojownik ma broń zawsze, a skoro ją ma powinien ją użyć, a nie bić się gołymi rękami.

Dopiero w XIX w. gdy wprowadzono zakaz noszenia miecza, techniki ręczne wypłynęły. Powstała masa szkół rywalizujących ze sobą. Trzeba tu wspomnieć postać Jigoro Kano, twórcy judo. Zbierał on wszystkie techniki często płacąc za ich pokazanie jakimś zubożałym samurajom, spisywał, porządkował, ocalił od zapomnienia. Następnie wykluczył techniki zagrażające życiu i zdrowiu, i tak powstało judo.

A co z ju-jitsu? To gąszcz technik, obejmuje wszystko, oprócz dźwigni i rzutów są także uderzenia i kopnięcia. Wszystkie współczesne systemy walki od wojskowych combat po walki MMA mają w sobie techniki ju jitsu.

Czym się różni ju-jitsu od aiki-jutsu? Jest bardziej fizyczne, siłowe, konfrontacyjne.

Najlepiej posłużę się przykładem. Techniki prezentuje soke Robert Clark, szef światowej federacji ju-jitsu. Poniżej zajawka (mniej jak 2 minuty) pokazującą fragment jego treningu,

.

Drugi film to film instruktażowy – od rozgrzewki, poprzez różne „chwyty”, aż do walki z kilkoma napastnikami. Prawie 2 godziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s