Oryginalne daito-ryu

Począwszy od momentu gdy Sokaku Takeda upublicznił Daito-ryu poprzez masowe nauczanie wydarzyło się niewiele, ale powstały odgałęzienia. I tak, jeśli chodzi o licencje kyoju dairi to od Sokaku Takeda otrzymało ją 18 osób. Jest to licencja uprawniająca do nauczania w imieniu mistrza i otrzymali ją między innymi Yukiyoshi Sagawa, Taiso Horikawa, Kotaro Yoshida, Morihei Ueshiba. Ale certyfikat menkyo kaiden oznaczający pełen przekaz całej wiedzy otrzymała tylko jedna osoba – Takuma Hisa. Ludzie którzy kultywują spuściznę po nim są zrzeszeni w Takumakai.

Oficjalna linia od Sokaku Takeda biegnie poprzez jego syna Tokimune Takeda do jego następcy Katsuyoshi Kondo. Jest to osoba która wniosła wybitny wkład poprzez scalenie grup ćwiczących daito-ryu w jedną organizację, działalność propagatorską oraz zebranie technik w archiwum dla przyszłych pokoleń. Jest to Daito-ryu aikijutsu i ta linia jest oficjalną.

Oprócz Daito-ryu aikijutsu pod kierownictwem Katsuyushi Kondo oraz Takumakai są też inne uznane dojo. Niestety  bardzo niewiele spośród klubów daito-ryu ma prawo posługiwać się to nazwą. Przeważnie są to kluby aikido z zacięciem ju-jitsu, których mistrz otrzymał certyfikat od jakiegoś „ucznia ucznia mistrza” bądź wogóle naucza jako expert daito-ryu samozwańczo.

Oryginalne Daito-ryu jest dobrze udokumentowane i nie ma problemów z ustaleniem co nim jest a co nie. Wszystkie techniki są zebrane i opisane.

Pierwsza rejestracja technik to obszerna kolekcja (ponad 1500 zdjęć) skompilowana do 11-częściowego dokumentu, Daito-ryu aikibudo Densho Zen Juikkan (często określane jako Soden). Zawiera 547 technik, które są punktem odniesienia dla utrzymania technicznego repertuaru Takumakai. Co ciekawe, silny wpływ Morihei Ueshiba na Takumakai jest widoczny przez pierwsze sześć tomów. Wynika to z tego, że na początku Takuma Hisa uczył się Daito-ryu u niego właśnie. Tomy od siódmego do dziewiątego to nauczanie Sokaku Takeda, a dziesiąty i jedenasty są głównie o policji i technikach samoobrony. To było w latach 30-tych XXw.,

Techniki hiden mokuroku czyli najniższy stopień wtajemniczenia, zostały sfilmowane i ukazały się na płytach DVD. Swego czasu dostępne były jako zestaw „Daito Ryu Aikijujutsu Hiden Mokuroku Complete 7 DVD Set” (400 USD). Obecnie dostępne są pojedynczo i wychodzi to w sumie jeszcze drożej (ok. 55 USD za 1 szt.). Co gorsza tylko 3 pierwsze części mają napisy angielskie. Niżej fragment:

Katsyuoshi Kondo ma kilka niezłych filmów które są bardziej przystępne – niżej przykład

Poza wspomniane wyżej filmy „Daito Ryu Aikijujutsu Hiden Mokuroku” oraz to co pokazuje Katsuyoshi Kondo polecam się nie zagłębiać, bo można odejść za daleko.

Jest dużo ciekawych technik i wielu mistrzów spoza głównego nurtu daito-ryu, ale nie sypnę tutaj nazwiskami i tytułami bo i tak każdemu podoba się coś innego.


Polecane linki:

http://www.daito-ryu.org/en/ – kwatera główna Daito-ryu

http://www.budovideos.com/collections/dvds/aikijujutsu?page=1 – link do wyników wyszukiwania „filmy DVD daitoryu aikijutsu” na Budovideos.

Polecam Budovideos jako największy na świecie nie tylko sklep ale punkt odniesienia do poszukiwań materiałów instruktażowych; niekiedy nie wiemy o istnieniu czegoś a tam jest wszystko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s