ABC Hapkido

Autorzy: Eligiusz Madejski, Stanisław Sterkowicz
Format: 16.0 x 24.0cm
Rok wydania: 1999
Wydawnictwo: Kasper
Ilość stron: 190

Książka cenna, bo jedyna po polsku o Hapkido. Nabyłem ją w osobliwych okolicznościach, bo na poczcie, lokalnej osiedlowej placówce. Nigdy nie widziałem jej w żadnej księgarni. Nadmienię, że wtedy na poczcie nie handlowano książkami jak teraz.

Książka jest i ciekawa i nudna, zależy gdzie otworzyć. Problemem jej są autorzy, obaj z tytułem doktora. We wstępie jest napisane, że są pracownikami naukowymi i specjalizują się w metodyce nauczania. Jest to widoczne przez całą książkę. Cały podręcznik jest tak napisany jakby był opracowaniem naukowym. Dogłębne analizy przetykane są rysunkami technik.

Obrazki są nawet udane, w warstwie merytorycznej też nie brakuje ciekawych tematów. Pamiętam że swego czasu ta książka bardzo mi się podobała, dzisiaj nie potrafię przebrnąć nawet przez jeden rozdział. To pozycja w którą trzeba się zagłębić, tu nie ma czegoś łatwego. Poza rozdziałem „Niektóre zastosowania elementów Hapkido z ilustracjami” (s.106-166) cała reszta to pisane naukowym językiem analizy. Wszystkiego. Na pewno „Optymalizacja doboru ćwiczeń samoobrony’ z ilustracją „Sieciowe ujęcie kolejności nauczania elementów Hapkido” to rzecz warta poszerzenia i podjęcia próby opisu przez innych autorów, nauczycieli innych styli sztuk walki. Natomiast treści takie jak „Popularność w grupie a sprawność specjalna” były dla mnie odpychające.

Według mnie jest to książka dla instruktorów Hapkido i tylko dla nich. Pierwszy rozdział po Wstępie to analiza stylu, potem przeniesienie ciężaru treści na analizę treningu zamiast na przedstawienie Hapkido w ujęciu typowym dla poradników dla początkujących. Ciekawostka na półce. Nie wracam do lektury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s