Encyklopedia sztuk walki

autor: Jerzy Miłkowski
wydanie: Algo, 2008 r.
liczba stron: 422
format: 16.5×24.0 cm
oprawa: twarda

Jerzy Miłkowski to postać znana – napisał wiele. Pierwsze książki o sztukach walki jakie nabyłem były własnie jego autorstwa – seria „Karate sportowe”, czy nawet bliższe nam „Aikido – sztuka walki dla dżentelmenów”, choć omawiana tu pozycja bliższa jest tematycznie książce „Sztuki i sporty walki Dalekiego Wschodu” (obie te pozycje opiszę oddzielnie).

Jak możemy przeczytać we wstępie, encyklopedia zawiera około 2.500 haseł. Powstawała przez niemal 10 lat, do szuflady, „wiecznie niedokończona”. I taką według autora ma pozostać – być nie tyle kompletnym zbiorem wiedzy, co źródłem inspiracji do dalszego zgłębiania zawartych haseł.

Encyklopedia jest w miarę kompletna – to znaczy są hasła które nie są rozbudowane tak jak chciałbym żeby były, ale są; z drugiej zaś strony znalazłem wiele rzeczy, o których nie miałem pojęcia że istnieją. Niemniej właściwym jest tu podkreślić, że książka skupia się na azjatyckich sztukach walki, głównie japońskich.

Pod koniec encyklopedii umieszczono barwne ilustracje (24 strony). Na końcu znajdują się indeksy: nazw geograficznych, osób i nazw technicznych (w większości to nazwy technik).

Książkę polecam, ponieważ nie ma wiele takich pozycji. Zawsze przedkładałem takie opracowania nad internet; zebrane wiadomości w ręku to jest to, szybko można coś znaleźć, a i kontakt z książką cenię sobie bardziej niż „grzebanie w Google”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s