Księga pięciu kręgów Gorin-No Sho

autor: Miyamoto Musashi
wydanie: Diamond Books, 2010
liczba stron: 110
format: 16.5 x 23.5 cm
oprawa: twarda z obwolutą

Pokolenie 40+ kojarzy na pewno postać autora z serialu „Musashi” (oryg. „Sorekara no Musashi”, 1981). Był on emitowany w polskiej telewizji w 1985 roku. Osoby nieinteresujące się sztukami walki na pewno kojarzą głównego bohatera przez to, że walczył dwoma mieczami.

Ksiązka jest tłumaczeniem z japońskiego, została wydana jako pierwszy tom w serii „Kokoro”. Niszowa sprawa, ale warto od razu coś sprostować. Może być przekonanie, że mamy do czynienia z ponadczasowym dziełem, zawierającym jakieś uniwersalne recepty na różne sytuacje w życiu czy biznesie (coś jak ” Sztuka wojenna” Sun Zi). Jest tego niewiele. To podręcznik fechtunku (walki bronią białą).

Treść składa się z pięciu ksiąg (zwoje Ziemi, Wody, Ognia, Wiatru i Pustki). Opatrzone to zostało dodatkami – przed nimi jest życiorys Musashiego i Wprowadzenie, po właściwej treści są przypisy i jednostronicowa „Samotna droga” (21 wskazówek, autorstwa Musashiego).

Książka nie jest ilustrowana, pomijając nieliczne kaligrafie. Treść to różne sposoby zdominowania przeciwnika w celu jego zabicia. Język jest prosty, ale mimo niewielkiej objętości mi było ciężko przebrnąć (zmęczyły mnie powtarzające się zwroty typu „Prawo Żołnierskie” i niektóre opisy technik). Tak że nie każdemu omawiana pozycja przypadnie do gustu, niemniej to klasyka którą w biblioteczce wypada mieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s