Kultura Japonii

Kultura Japonii to temat będący niekiedy tłem dla aikido. Nie jest tak dlatego, że sama praktyka wymagałaby głębszego wejścia w kontekst kulturowy. Współczesne aikido może być i jest ćwiczone w oderwaniu od kultury japońskiej – pomijając oprawę (dojo – ubiór, słownictwo japońskie, etc.). Dlaczego więc przywołuję ten kontekst?

Pewien niewielki procent adeptów japońskich sztuk walki łapie „smaki” na ascetyczną estetykę i japońskie „klimaty”. Fascynacje Japonią w zależności od wieku ćwiczących sięgają od serialu „Szogun” z Richardem Chamberlainem (1980 r.) po tak przyziemne i współczesne zjawisko jak jadłodajnie sushi. Czyli jakby nie patrzeć – często nie przychodzi to od strony aikido. Jest zainteresowaniem które staje się zbieżne, ale rzadko jest źródłem czy pochodną praktyki aikido. Są też i tacy u których fascynacja Japonią dojrzewa z latami ćwiczeń, przeważnie są to osoby które traktują praktykę aikido jako formę Budo. Jest jedna rzecz która łączy wszystkich – niezmiennie najczęściej obiektem podziwu dla większości jest miecz samurajski.

Przyznaję że sam byłem ciekawy z czym współcześnie kojarzy się Japonia. Szukając danych statystycznych przeprowadzonych badań (najczęściej sondy uliczne bądź ankiety internetowe) dotarłem do zaskakujących wyników. Współcześnie Japonia kojarzy się z mangą (seriale animowane). Na dalszym planie z rozwojem technologicznym, pracoholizmem, charakterystyczną flagą. Gdzieś na odległych miejscach dopiero kwitnące wiśnie, jedzenie ryżu pałeczkami, pismo typu „krzaczki” i inne, bardziej tradycyjne niż związane z kulturą masową i XXI wiekiem (ninja, gejsza, kimono, wachlarz, etc.).

Mt.Fuji4_4-958x340góra Fuji, jeden z symboli Japonii

Niniejszym zakładam kącik w którym chciałbym przedstawić wybrane fragmenty tej egzotycznej kultury. Na pewno będzie o samurajskim mieczu, bonsai, ikebanie, ceremonii parzeniu herbaty, religii, architekturze, sztukach walki, sushi, origami, i wiele innych. W komentarzach tutaj można podawać propozycje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s