Samoobrona

Poniżej przedstawię wybrane przeze mnie filmy ilustrujące typowe problemy samoobrony. Filmy są z YouTube, ale zebrane tu w jednym miejscu i opatrzone moimi komentarzami (materiał jest anglojęzyczny) pozwolą wielu osobom dostrzec i zrozumieć pewne istotne rzeczy.

Czas reakcji na uderzenie

W pierwszej połowie filmu widzimy prawdziwe akcje z ulicy. Większość uderzeń jest na poziomie 230 ms, a wszystkie mieszczą się w przedziale 200-400 ms. Można stwierdzić więc że typowe szybkie i mocne uderzenie to 0,2-0,3 sekundy. Jest to tak krótki czas że nie ma szans z zaskoczenia obronić się przed takim ciosem. Zanim mózg atakowanego przetworzy informacje i wyda polecenie do mięśni – jest po ciosie, leżymy.

W dalszej części filmu (od 02:17) pokazany jest robot uderzający na poziom głowy z prędkością 0,2 s. Zadaniem śmiałka jest obronić się. Możemy zobaczyć że przy rękach obrońcy swobodnie zwisających wzdłuż tułowia nie ma szans – nie da rady zdążyć się zasłonić, zblokować czy przekierować uderzenie. Sporo lepiej jest gdy obrońca ma ręce na wysokości klatki piersiowej ale ciągle jest to niewystarczające. Znacząca poprawa następuje gdy mamy ręce podniesione do gardy. W tym przypadku obrona jest zwyczajnie łatwa.

Moje wnioski są następujące: w krótkim dystansie musimy przejść do gardy bądź uderzyć pierwsi. To pod samoobronę. W tradycyjnych sztukach walki można dołożyć zwiększenie dystansu (co jest trudne bo tułów przemieszcza się wolniej jak cios atakującego) oraz intuicję (której ćwiczenie jest jeszcze trudniejsze).

.

Obrona przed nożem

Obrona przed nożem jest prawie niemożliwa, a poniższy film pokazuje dlaczego.

Na początku pokazana jest obrona przed nożem. Fajnie to wygląda, obrońca wchodzi w tempo i nie draśnięty zakłada dźwignię na bark napastnika. Następnie pokazana jest sytuacja w której napastnik stoi w optymalnej dla siebie pozycji i nie uderza schematycznie, po trajektorii optymalnej dla broniącego się. Broniący się jest wtedy bezradny, całkowicie.

Tu trzeba wspomnieć że obrażenia od noża powodują poważne skutki. To nie jest tak że ktoś nam przeciął skórę a my dalej możemy walczyć. Rany cięte są głębokie, a pchnięcia powodują uszkodzenie organów wewnętrznych. Rany od noża to wstrząs dla organizmu i z każdym cięciem zmniejszają szanse nie tylko obrony ale i przeżycia.

W dalszej części filmu inny instruktor pokazuje jak bzdurne jest nauczanie na podstawie schematycznych uderzeń, jaka to jest iluzja. Potem sam bierze nóż i pokazuje jak dużą daje przewagę, praktycznie gdzie nie tnie to nóż  robi swoje, można to robić nawet na oślep, obrońca nie ma żadnych szans.

.

Kolejny film przedstawia aranżacje mitycznej i faktycznej obrony przed nożem – co nie zadziała a co daje szansę.

Na początku pokazane jest że można ignorować pierwsze cięcia i przejąć kontrolę nad ręką z nożem, a następnie ściągnąć napastnika na ziemię za pomocą dźwigni na bark. Jest to bzdura bo ani pierwsze cięcia nie są obojętne dla broniącego się, ani nie da rady przechwycić i ściągnąć napastnika który jest większy, cięższy, bardziej agresywny. Dalej jest pokazane (od 00:27) co się faktycznie wydarzy. Ostatni fragment (od 00:48) filmu pokazuje prawidłowe zachowanie w przypadku napaści nożem.

Przede wszystkim uciekaj, a jeśli nie możesz spróbuj odepchnąć napastnika kopnięciem i uciekaj! Nie próbuj przechwytywać ręki z nożem.

.

Zakładanie dźwigni w stójce

Widać przykładowe dźwignie stosowane często w policji czy ochronie. Wszystko wygląda sprawnie, ale końcówka filmu (od 00:50) pokazuje gdzie leży prawda.

Jeśli osoba na której chcemy założyć dźwignię jest tego świadoma jest nam to w stanie skutecznie uniemożliwić. Udowodniono jak trudne jest uchwycenie ręki jeśli przeciwnik tego nie chce. Końcówka filmu (od 01:05) to pokazanie że nasza nieumiejętna próba założenia dźwigni naraża nas na kontratak.

.

Wnioski:

– bądź sprawny fizycznie

– ucz się prawidłowych odruchów, są bardziej wartościowe niż „kolekcjonowanie” wyuczonych dźwigni

– jeśli nie masz szans – uciekaj

.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s